A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Spojené arabské emiráty - Průvodce

Letadlem sami Letadlem s cestovkou Orientace na letišti Duty free shop Jak se dostat do hotelu Po příjezdu do hotelu

Letadlem sami

Pokud se do SAE nevydáváte na vlastní pěst, ale s cestovkou, nemáte ještě vyhráno. Pro jistotu si ověřte, kolik vás z letiště, ze kterého odlétáte vy, vlastně letí. Může se totiž klidně stát, že letíte sami.

Systém zadávání zájezdů u cestovních kanceláří funguje tak, že vy si sice zájezd objednáte a zaplatíte, ale místo průvodce budete mít delegáta. Delegát s vámi do zahraničí necestuje, ten tam už je a bydlí tam třeba několik let. Vás si jen vyzvedne v zahraničí na letišti. No jo, delegát sám o sobě žádný problém nevěstí. Problém nastává až ve chvíli, kdy zjistíte, že do vybrané země cestujete ve vámi zvoleném termínu sami! Cestovní kancelář by za vámi i v tomto případě měla na letiště vyslat svého člověka, který vás „nainstruuje“ co a jak. Toho se ale nemusíte dočkat. Píšu z vlastní zkušenosti, to samé se stalo mně :).

Pokud by se to zcela náhodou přihodilo i někomu jinému, radím nepanikařit.Máte letenku, pas, kufry, znáte jméno svého hotelu a emirát, ve kterém budete ubytováni. V tom případě máte všechno!

Nejdůležitější je najít si správnou odbavovací přepážku. Podívejte se na číslo letu uvedené na letence a podle něj – a země kam letíte (tedy Spojené arabské emiráty, zkratka SAE nebo UAE), si stoupněte do příslušné odbavovací fronty.Pak už je to stejné, jako s houfem turistů u sebe.

Pozor! Pokud máte let s mezipřistáním (to se můžete dozvědět až na letišti), na informační tabuli zřejmě bude uveden jen název země, kde mezipřistání máte. V tom případě se orientujte jen podle čísla letu na letence.

Letadlem s cestovkou

Pokud letíte s cestovní kanceláří (a houfem turistů za zády), pak vás zaměstnanec CK postaví k odbavovacímu pásu vašich zavazadel a popřeje vám šťastnou cestu. Dál už musíte sami.

Jakmile najdete správný odbavovací pás, zaměstnankyně/nec u aerolinek vás nasměruje dál, k pasové kontrole. Tam předložíte svůj pas. Pak jdete k detektoru, kde se kontroluje, zda u sebe nebo v příručním zavazadle nemáte zakázané věci (veškeré ostré věci – nůž, vidlička, nůžky a v poslední době také některé druhy tekutin). Jakmile tímto projdete, pokračujete do předletové haly, kde čekáte na letadlo.

Při letu do SAE je pravděpodobné, že jestliže máte let s mezipřistáním, budete přistávat v Kuvajtu (malá arabská zemička se spoustou ropy).

Z letadla se při mezipřistání nevystupuje, leda že byste o tom byli dopředu informováni. Jen se natankuje další palivo a letí se dál, popřípadě vystoupí pár pasažérů. Cesta do SAE trvá zhruba 6 hodin (záleží na velikosti a rychlosti letadla, se kterým letíte).

Zhruba v půlce letu vám stevardky podávají chlazené či horké nápoje zdarma a také jídlo. Objednat si můžete i alko.

Orientace na letišti

Spojené arabské emiráty mají šest letišť. V Abu Dhabi , Al Ain, Dubai , Sharjah , Fujairah a v Ras al-Khaimah. S největší pravděpodobností máte přílet/odlet v Dubai. Dubaiské letiště je totiž to největší a nejmodernější. Letiště v Dubai je dokonce tak velké, že jen příchod k pasové kontrole zabere tak 15 min. chůze po pohyblivých chodníčcích.

Ještě před dosednutím letadla na zem se na malých LCD obrazovkách promítá instruktážní film, jak vypadá dubajské letiště, kam se má jít a jak jednotlivými úrovněmi letiště procházet!

Zřejmě se budete hodně divit, co uvidíte. Už v letištní hale rostou obrovské palmy! Ale bohužel ne pravé, jen umělé :). Od pravých jsou však k nerozeznání.

Letištní hala
Letištní hala

Když pokračujete v chůzi, najednou se před vámi otevře zajímavý pohled. Průřez všemi patry až do přízemí. Po stranách jsou obrovská umělá klenutá okna ve dvou řadách. V první řadě oken právě zapadá zářivě vymalované dubajské slunce a ve druhé řadě se již rozprostírá obloha plná hvězd. To vše za plápolání ohně v obrovských pochodních zavěšených po stěnách.

Duty free shop

Na mezinárodním letišti v Dubai je jeden z největších a nejhonosnějších dutyfree shopů na světě. Dostanete zde koupit luxusní auta, drahé parfémy všech světových značek, módní oblečení, látky, nejmodernější elektroniku, dřevo … Dubaiský duty free uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka. Pokud se tu chcete pořádně porozhlédnout, přijeďte na letiště o několik hodin dříve!

Doporučení

Po příletu si na letišti vyměňte v jedné ze směnáren peníze. Je tu nejpříznivější kurz a navíc máte na nějakou chvíli po starostech.

Fotografie z dubajského letiště naleznete zde. Podívejte se :).

Jak se dostat rychle do hotelu

Poté, co projdete areálem letiště, vymotáte se od pasové kontroly a oddechnete si, že v ruce držíte svá zavazadla, zamíříte z letištního areálu ven (ještě před východem doporučuji vyměnit ve směnárně peníze).

Těsně u východu by na vás měl čekat pracovník cestovní kanceláře (buď přímo delegát nebo jen nějaký „vyslanec“), který se o vás postará. To znamená, že vás naloží do autobusu a dopraví do hotelu. Jestliže nastane varianta, že letíte sami a nikdo tu na vás čekat nebude, není problém před letištěm sehnat taxi. V novém prostředí je to sice stresující situace, ale pokud řidiči řeknete – nebo alespoň ukážete napsanou – adresu svého hotelu (a emirát!), bezpečně vás do něj doveze. Počítejte s tím, že pokud máte plánovaný přílet v letních měsících, znamená překročení východu z klimatizovaného letiště teplotní šok, a to i v nočních hodinách.

Po příjezdu do hotelu

Nejprve se musíte ubytovat. K tomu je zapotřebí voucher a někdy i doklad o úhradě zájezdu. Voucher je dokladem pro poskytnutí služeb zahraničním partnerem cestovní kanceláře. V něm je uveden například typ stravování nebo ubytování (a další služby), který jste si zaplatili. Mějte při ruce také pas. Na recepci si jej ponechají, zkontrolují popř. vypíší nějaké údaje a pak vám pas vrátí.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud

Blesk pro ženy

I bez rakety v ruce smečuje. Plíšková má letní módu v malíku! Čím vás překvapí?
I bez rakety v ruce smečuje. Plíšková má letní módu v malíku! Čím vás překvapí?

Ženy.cz

Finále po porodu i péče o psychiku. Ženy na olympiádě v Tokiu boří stereotypy
Finále po porodu i péče o psychiku. Ženy na olympiádě v Tokiu boří stereotypy