A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Spojené arabské emiráty - Sharjah - Průvodce

Co je zde zakázané Pláže Město Sharjah Modrý souk

Pokusím se zde stručně shrnout největší zajímavosti tohoto emirátu a také to, nač si raději dávat pozor. Ale nebudu tu suplovat knižního průvodce, tam se s jistotou dozvíte mnohem víc. Pokud však zavítáte do Sharjah, možná by vás zajímalo, že …

Pohled na město
Pohled na město

Sharjah je jedním z nejpřísnějších emirátů

To znamená, hlavně pro nás dámy, že bychom se mimo hotel měly dostatečně přiodít. Pokud chcete vyrazit na procházku nebo někam do centra emirátu, absolutně nevhodné jsou veškeré oděvy odhalující ramena. Zapomeňte na trička na špagetky, ty unosíte v hotelu dost a dost. Také pamatujte, že kolena by měla být zahalená, takže před cestou raději zkontrolujte šatník! Chápu, že v takovém horku je to obtížné, ale nedá se nic dělat. To samé platí samozřejmě i pro pány.

V Sharjah se za nedostatečné oblečení i zavírá!

Přesně tak. Přijede policie a buď dostanete pokutu nebo si vás s sebou rovnou odvezou. Ne, to není legrace. Když jsem byla v SAE, tohle se stalo jedné paní. Vyšla si před hotel jen v tričku na špagetky a do hotelu se vrátila po několika hodinách až s průvodcem, který si pro ni byl ve vězení!!!

Žádný alkohol

Připravte se na to, že v celém emirátu nenajdete ani kapku alkoholu (mimo hotelů). Platí tu zákaz prodávání a konzumace těchto nápojů. A jestli si myslíte, že byste přeci jen nějaký „nehotelový“ bar nebo prodejnu s alkoholem objevili, neztrácejte tím čas.

Žádné diskotéky, kluby a večerní zábavy

Pokud plánujete noční radovánky ve městě, budete muset zajet do jiného emirátu a nebo se spokojit s hotelem. Tady je v noci mrtvo. Diskotéky a jiná „zábava“ je zde přísně zakázána.

Pokud by vám výše napsané věci chyběly, nevěšte hlavu :)

Sharjah má perfektní zeměpisnou polohu. Sousedí se všemi šesti emiráty! A téměř všude to je odtud kousek :). Takže stačí sednout do taxíku a za dvacet minut (když není zácpa na dálnici), jste v Dubai , kde žádné z předchozích zákazů neplatí! (Snad až na umírněnější oblékání)

Pláže

V Sharjah choďte raději jen na hotelové pláže. Jsou krásné, udržované, s téměř bílým pískem a průzračně čistým mořem. Ale hlavně… můžete se na nich opalovat v bikinách ;-) Veřejné pláže jsou také čisté, se stejným pískem a stejně průzračně zelenomodrou barvou vody, ale… jsou vyhrazeny pro místní obyvatele. Navíc ženy se tu smí koupat pouze se zahalenými rameny, břichem a nohami! Muži pak v dlouhých šortkách. V praxi to vypadá tak, že Arabky se tu koupou celé oblečené, v černých hábitech, ve kterých chodí po ulicích. Takže dámy, nebylo by pohodlnější zůstat na hotelových plážích?

Pláž 1
Pláž 1
Zapadající slunce na pláži
Zapadající slunce na pláži
Pláž 2
Pláž 2

Každopádně emirát Sharjah vřele doporučuji. Je odtud co by kamenem dohodil do Dubaie a máte odtud skvělou základnu pro podnikání výletů do všech ostatních emirátů. Sharjah jako jediný sousedí se všemi!

***

Město Sharjah

Lehce se to pamatuje. Sharjah je hlavním městem emirátu Sharjah. Leží na pobřeží Perského zálivu. Pokud jste zde ubytovaní nebo sem jen chcete podniknout výlet, určitě byste měli zamířit právě do hlavního města emirátu. Můžete zde vidět jedno ze sídel šejka Sultana bin Mohammeda Al Qasimi, vládce emirátu.

Pěkný pohled na město

Ten můžete spatřit od Modrého souku . Tady se vám otevírá pohled na město, do kterého se zakusuje zátoka Khor Khalid, jenž zde vytváří optické jezero. Na jeho východním břehu najdete nejzajímavější místa Sharjah. Na tom západním pak hotely, a pokud byste pokračovali ještě dál, přístav.

Pohled na město
Pohled na město
Pohled na město 2.
Pohled na město 2.
Pohled na město 3.
Pohled na město 3.

Na co byste se měli připravit

V okolí Modrého souku je větší provoz aut. Nacházíte se totiž v samém centru Sharjah. Největší je na mostě přes zátoku, silnice se zde nedá přejít! Je odtud však ten nejlepší výhled na celý Khor Khalid. Směrem od Modrého souku k mostu přes záliv pak můžete pozorovat ptáky (vypadají jako nějací krkavci, ale netuším, co to je doopravdy) s otevřenými zobany. Ale zdají se být jak z hororu. Jen se na vás vrhnout…

Most 2.
Most 2.
Pohled z mostu
Pohled z mostu
Stavby mrakodrapů
Stavby mrakodrapů

V Sharjah se také dosti staví. Takže rozestavěným mrakodrapům asi neuniknete. Je to však zajímavá podívaná!

Most
Most

Modrý souk

Nečekejte žádné zaprášené krámky a zboží rozložené na zemi. To v Sharjah neplatí! Naopak. Připravte se na supermoderní klimatizované obchodní centrum.

Pokud jste v Sharjah, Modrý souk (někdy nazývaný Centrální), si nemůžete nechat ujít. Najdete jej na východní straně zálivu Khor Khalid a poznáte jej podle toho, že s nadsázkou vypadá jako moderní vlakové nádraží. Zrovna tato budova se stala jedním ze symbolů Sharjah.

Souk je postaven v tradičním islámském stylu a je tvořen dvěmi dlouhými křídly s vypouklou střechou, jenž jsou spojeny několika tunely.

Modrý souk 1
Modrý souk 1
Modrý souk
Modrý souk
Modrý souk 3
Modrý souk 3

Ale nespokojte se jen ze zevním pohledem a běžte dovnitř. Stojí to za to. Snad před každým vchodem do souku (a že jich je!) najdete kašnu, ke které se dokonce můžete posadit a odpočinout si.I když pokud sem míříte v letních měsících, zřejmě budete spíš vyhledávat klimatizaci než zurčící vodu. Šíleně tu totiž praží slunce! Takže doporučuji návštěvu Modrého souku navečer.

Modrý souk 4
Modrý souk 4

A teď, když už jste vevnitř, záleží na vás, do které „nohavice“ souku jste vešli. V jedné je totiž zlato a elektronika no a ve druhém zase nádherné látky. Všeho je tolik a tak blízko u sebe, až oči přecházejí.

Takže, pokud chcete kupovat zlato, běžte určitě sem! Je tu jej tolik, že si to my, Evropané, ani nedokážeme představit. Od vitríny k vitríně, všude se na vás smějí dlouhatánské zlaté pásy, zlaté čelenky, náušnice, celé zlaté nákrčníky a jiné ozdoby. Najdete tu i stříbro a drahé kamení.

Co se týče onoho zlata, máte na výběr ze 3 druhů (jako v celých Emirátech), a to: bílé zlato, žluté zlato a trojbarevné zlato. Přičemž to poslední je nejdražší a v Evropě není až tak běžné. Zato tady je ho dostatek.

Řekla bych, že zlato se tu vybírá lépe než třeba na Zlatém trhu v Dubai , který je tímto kovem pověstný mnohem víc než Modrý souk. V celých Emirátech si můžete zvolit, zda tíhnete spíše k evropskému stylu šperků, indickému a nebo arabskému. Přičemž právě ve Zlatém trhu je nejvíc toho „indického“, zatímco v Modrém souku převažuje evropský a arabský. Proto se tu také mnohem lépe nakupuje :).

Obchůdky 1
Obchůdky 1
Obchůdky 2
Obchůdky 2
Obchůdky 3
Obchůdky 3

Druhá „nohavice“ Modrého souku je zase věnována krásným látkám, závojům a gobelínům. Projdete sem přes spojovací tunel. Ale připravte se na jedno. Takové látky, jaké jsou zde, jste viděli možná na módních přehlídkách. V České republice je nejspíš nenajdete. To, čeho budete svědky tady, bude asi pro každou milovnici/milovníka krásných věcí velmi příjemným šokem ;-)

Obchůdky 4
Obchůdky 4
Obchůdky 5
Obchůdky 5
Další obchůdek
Další obchůdek

Zajímavost z Modrého souku

Pokud se procházíte Modrým soukem, nemůže vám uniknout, že snad v každém obchodě nakupuje Arabka! Zahalená v černém, jsou jí vidět jen oči. V souku je najdete všude ať tam zavítáte v kteroukoli denní hodinu. Není žádnou výjimkou, když jsou v obchodě se zlatem či drahými látkami jedna až tři arabky a vybírají.

Pro většinu evropanů je značně překvapující, že Arabky ze SAE tyto krásné šaty a šperky běžně nosí pod svými černými abáji, což je tradiční ženský oděv. Takovou krásu by si u nás nemohla dovolit lecjaká žena a ještě na běžné nošení. Arabky se však v tomto vyžívají. Muži jim kupují zlato a šperky. Ve svých krásných róbách se pak předvádí v Lady´s clubs (dámské kluby), kde abáju již odkládají a předhánějí se, která má lepší oděv.

Obchoďák :)
Obchoďák :)

Co dalšího vidět ve městě?

Ne nadarmo dostalo město Sharjah od UNESCA roku 1998 ocenění Hlavního města kultury arabského světa. Město dbá na ochranu památek i tradiční arabské architektury.

Na dohled od Modrého souku je největší mešita Sharjah (viz foto), mešita Krále Fajsala. Vejde se do ní až tři tisíce věřících!

Mešita
Mešita

Můžete se jít podívat třeba do Sharjah Heritage Museum, kde si prohlédnete život lepší arabské rodiny. Kam se asi nepodíváte, je Al Naboodah Majlis, což je budova, která je používána ke shromážděním a ke slyšení u panovníka. Turisté do ní mají zakázaný vstup.

Dalším, neméně významným, kulturním centrem města Sharjah jsou místa v okolí náměstí Cultural Square, které představuje hlavní dopravní uzel. Takže se připravte na spoustu aut a autobusů. Vede tudy totiž i cesta z letiště Sharjah!

Když tu budete, nezapomeňte si náměstí pořádně prohlédnout. Uvidíte symbol celého emirátu Sharjah, pomník znázorňující otevřený Korán.

A pokud se chcete dozvědět o Sharjah více, kupte si kapesního průvodce nebo se podívejte sem.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

I bez rakety v ruce smečuje. Plíšková má letní módu v malíku! Čím vás překvapí?
I bez rakety v ruce smečuje. Plíšková má letní módu v malíku! Čím vás překvapí?

Ženy.cz

Finále po porodu i péče o psychiku. Ženy na olympiádě v Tokiu boří stereotypy
Finále po porodu i péče o psychiku. Ženy na olympiádě v Tokiu boří stereotypy