A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Spojené arabské emiráty - Fujairah - Průvodce

Východní pobřeží Potápění Historie Město Fujairah

Pokusím se zde stručně shrnout největší zajímavosti tohoto emirátu a také to, nač si raději dávat pozor. Ale opět nebudu suplovat knižního průvodce, tam se s jistotou dozvíte mnohem víc. Pokud však zavítáte do Fujairah, možná by vás zajímalo, že …

Hajarské hory
Hajarské hory

Východní pobřeží

Emirátu Fujairah se jinými slovy říká Východní pobřeží. Zaujímá totiž převážnou část oblasti, která je takto označována. Užijete si zde koupání v Ománském zálivu jakožto součásti Arabského moře, které náleží k Indickému oceánu. Což znamená dlouhé pláže spadající do čistého moře. Najdete zde písek, skaliska, útesy a bohatý podmořský svět.

Hajarské hory

Hajarské hory oddělují Fujairah od okolních emirátů. Tedy ať se sem pojedete podívat z kteréhokoli emirátu, vždycky si hory můžete vychutnat. Nejvyšší výšky dosahují až na území Ománu, a to přes 2000 m. Průvodci udávají, že se Hajar sestává dokonce z prvohorních skal, vzniklých v místě podmořského hřebenu v Indickém oceánu. Sami geologové pak Hajarské hory popisují jako jednu z nejlepších ukázek výchozu skal oceánské kůry na světě. Jako všude v takových místech, i zde bychom mohli najít fosílie. Ty Hajarské se datují do období 300 milionů až 8 milionů let.

Silnice v horách
Silnice v horách
Hory
Hory
Náhorní plošina
Náhorní plošina

Krásy potápění

Jste vášnivými potápěči? Pak pokud jste v SAE, měli byste zamířit právě sem, do Fujairah. Najdete tu totiž krásný podmořský svět. Přímo se nabízí pobřeží Khor Fakkanu, kde se nachází spousta potápěčských lokalit. Můžete tu vidět mořské želvy, různé druhy barevných tropických rybek, barakudy a krásné korály. A pro ty odvážnější – můžete se zde potkat i se žraloky! Podle toho, kam a jak daleko od pobřeží zavítáte, lze vidět žraloka šedého útesového, žraloka leopardího, žraloka chůvu nebo také žraloka obrovského.

Potápěčská centra

* Sandy Beach Diving Center - nachází se 18 km od Khor Fakkanu u Sandy Brach Motelu

Malý ostrůvek
Malý ostrůvek
Pobřeží
Pobřeží

* Snopy Island - vedle Sandy Beach, můžete se potopit do hloubky 5-14m, dokonce i v noci
* Ras Dibba - 25 min jízdy od Sandy Beach, potápění v hloubce 3-15m, k vidění korály, želvy, rejnoci a murény
* Rock Piles - jižně od Sandy Beach, k vidění želvy, krabi, humři a různé rybky
* Car Cemetery - severně od Khor Fakkanu, k vidění množství potopených aut v nichž si našli úkryt barakudy, mořské štiky a rejnoci
* Shark Island - naproti přístavu Khor Fakkanu se nalézá skalnatý ostrůvek. Tvarem připomíná žraločí ploutev. Jsou zde malí žraloci útesoví, mláďátka.
* Coral Garden - nedaleko Shark Islandu, vhodné pro zkušenější potápěče, ponor do hloubky 24 - 30 m, kde objevíte nádherné korálové útesy.
* Hole-In-The-Wall - oblast s podmořskou jeskyní se spoustou krásných skalních formací, kterou se dá proplouvat. * Martini Rock - oblast skalních útesů dosahujících téměř k hladině, k vidění spousta druhů ryb.
* Poloostrov Musandam - nachází se na území Ománu, severně od pobřeží Dibby, ale výlety sem organizují některá potápěčská centra. * Seven Seas Diving Center - v Khor Fakkan vedle hotelu Oceanic

Historie ve Fujairah

Pokud vás zajímají historické nálezy, pevnosti a zrekonstruované vykopávky, pak si Fujairah prohlédněte pozorněji. Už zhruba 12 km od hlavního města stejnojmenného Emirátu, uvidíte Portugalskou pevnost s názvem Bitnah. Historické zdroje uvádí, že ji nechal postavit roku 1670 šejk Mohammed Bin Matter Al Sardi. Nečekejte však nějaké extra udržované okolí „historického objektu“ či davy lidí. Pevnost budete zřejmě obdivovat sami.

Portugalská pevnost
Portugalská pevnost

O kousek níže pod Portugalskou pevností je Staré město. Lépe řečeno to co z něj zbylo, což je prakticky nic. Město se však přebudovává a mělo by jednou sloužit jako skanzen.

Staré město 1
Staré město 1
Staré město 2
Staré město 2

***

Město Fujairah

Opět, jak to v SAE bývá, hlavním město Emirátu nese stejný název jako celý Emirát. Ani u Fujairah tomu není jinak. Hlavní město působí spíše ospalým zapadlým dojmem, ale ten je pravdivý jen z části. Fujairah, jakožto jediný emirát zcela bez ropy, spoléhá hodně na příjmy z turistiky, proto se své hlavní město snaží modernizovat a otevřít světu.

Mrakodrap
Mrakodrap
Další krásný mrakodrap
Další krásný mrakodrap

Velmi významným je pro město také přístav, kterým se může pochlubit. Jelikož Fujairah omývají vody Ománského zálivu, má přístav velkou výhodu. Je dostatečně hluboký (až 17m). Což je samozřejmě nesporná výhoda pro velké lodě, které si mohou dovolit kotvit blízko pobřeží.

Strážní věže nedaleko města

Celkem blízko od Fujairah můžeme objevit několik strážních věží (tzv. badiah), které z nízkého pahorku shlížejí na město i moře. Pokud sem jedete s průvodcem, jistě je neminete. Objekt není nijak hlídán, ani se neplatí za vstup. Strážní věže jsou úplně prázdné, je z nich ale pěkný výhled do okolí.

Cesta na vrchol
Cesta na vrchol
Cesta na vrchol 2
Cesta na vrchol 2
Cesta na vrchol
Cesta na vrchol

Stromy
Stromy
Brána
Brána
Hradby
Hradby

Jestliže byste rádi znali více informací, zakupte si tištěného průvodce. Nebo doporučuji kouknout sem.

Fujairah (nahrál: emiliana)
Fujairah
nejstaršěí mešita  (nahrál: emiliana)
nejstaršěí mešita

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

I bez rakety v ruce smečuje. Plíšková má letní módu v malíku! Čím vás překvapí?
I bez rakety v ruce smečuje. Plíšková má letní módu v malíku! Čím vás překvapí?

Ženy.cz

Finále po porodu i péče o psychiku. Ženy na olympiádě v Tokiu boří stereotypy
Finále po porodu i péče o psychiku. Ženy na olympiádě v Tokiu boří stereotypy