A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Spojené arabské emiráty - Dubai - Průvodce

Co tu najdete Čím se emirát proslavil Zákony v emirátu Město Dubai Creek Zlatý trh Dubaiské muzeum

Pokusím se zde stručně shrnout největší zajímavosti tohoto emirátu a také to, nač si raději dávat pozor. Ale opět nebudu suplovat knižního průvodce, tam se s jistotou dozvíte mnohem víc. Pokud však zavítáte do Dubaie (Dubaje), možná by vás zajímalo, že …

Pokud jste nebyli v Dubai, nebyli jste v SAE!

Skutečně. Dubai (Dubaj) je srdcem celých Emirátů a vám by neměla ujít. Je jedno, že jste do SAE přijeli třeba jen za potápěním nebo za horkým pískem a teplým mořem. Na Dubai (Dubaj) byste si měli udělat čas a zavítat sem. Alespoň jednou. A uvidíte, že nebudete litovat …

Co tu najdete

Dubai (Dubaj) je emirátem krásných pláží s bílým jemným pískem a průzračně zelenomodrou barvou moře. Na jeho pobřeží stojí ty nejpřepychovější hotely, jaké si jen dokážete představit. A přesto tu najdete i něco jiného než jen luxus. I tady, stejně tak jako v každém emirátu, je horká poušť, stará arabská obydlí, spousty mešit a nezaměnitelná romantika.

… Dubai je kouzelná sama o sobě …

Čím se Emirát proslavil

Především svými stavbami, nejkoncentrovanějšími v hlavním městě stejnojmenného emirátu. Platí tu, že to, nač pomyslíte, už dnes je skutečností. Dubai (Dubaj) chce být ve všem první. Skvěle se postarat o turisty – hlavně o ty nejnáročnější, postavit nejvyšší hotel světa (v současnosti je jím Burj Al Arab ), umělé palmové ostrovy, podmořský hotel, zimní areál (i při skutečnosti, že v SAE nesněží :)) a tak dále. Ale hlavně – Dubai (Dubaj) je přeci perlou arabského světa.

Emirát Dubai (Dubaj) neprosperuje jen ropou

Dubai je jeden z nejbohatších emirátů. Přesto peníze, kterými disponuje, nejsou jen ziskem z ropy. Udává se, že dokonce 90 % HDP je skryto v neropných sektorech. Velký podíl už teď činí turistický ruch, jelikož do Dubaie často míří spíše bohatší klientela.

Zákazy, příkazy a nařízení

Když pominu silniční dopravu, tak jich v Dubai (Dubaj) moc neplatí. Ve srovnání s přísností emirátu Sharjah je Dubai (Dubaj) emirátem svobody! Dokonce i ve městě může mít žena - turistka kratší sukni a ne až tolik zahalená ramena jako v Sharjah . Pokud tak ale vyrazíte, zřejmě se to neobejde bez zvídavých pohledů místních přistěhovalců. Jestli míříte dál od dubajských měst, doporučuji se ale raději přiodít. Člověk nikdy neví. Dámy, také i zde platí přísný zákaz koupání a opalování na veřejných plážích nahoře bez! V hlavním městě pak diskotéky, kluby a noční bary žijí běžným životem. Takže pokud nejste ubytováni v jiném vzdáleném emirátu, zajeďte si do Dubaie (Dubaje) večer na skleničku :)

Největší vizionář

Emirát Dubai (Dubaj), takový jak je dnes, může za svůj věhlas a výjimečnost poděkovat korunnímu princi šejku Mohammedovi bin Rashid Al Maktoumovi, který je podle všeho velkým vizionářem a také architektem supermoderní Dubaie (Dubaje). Za ním stojí celá vládnoucí rodina Maktoumů, která ho v tomto počínání velice podporuje. Není ani divu. Šejkovi se jeho práce více než daří :). A proto také musíte počítat s tím, že některé části Dubaie vypadají jako jedno velké staveniště …

***

Město Dubai (Dubaj)

Dubai je hlavním městem stejnojmenného emirátu. Je to ale i město velkých kontrastů. Přepychová Dubai, v níž je luxus samozřejmostí i pravidlem, se lehce mísí se „starou“ Dubaií, naplněnou romantikou, uličkami s kořením a zlatem, vodními kanály a neopakovatelnou atmosférou klidu a souladu.

Dubai se dělí na dvě části

Dělícím místem je mořský záliv Khor Dubai, ale nazývaný jednoduše Creek (čti krík). Ten rozděluje Dubai (Dubaj) na dvě části:

* Bur Dubai a Jumeirah (ta luxusní)
* Deiru (ta více starobylá)

Anebo jinak. Když si stoupnete čelem k moři, tu první najdete vlevo (jihozápadně) a druhou vpravo (severovýchodně) od zálivu.

Záliv rozděluje Dubai (Dubaj) vskutku důkladně. Je tak dlouhý, že vypadá jako řeka a to vůbec nepřeháním. Do pevniny se zakusuje délkou celých 12 km a na jejím konci je přírodní rezervace vodních ptáků (Khor Dubai Bird Sanctuary).

Tudíž, abyste se dostali z jedné strany Creeku na druhou, musíte přejít buď po mostě anebo přeplout na lodi. A protože mosty jsou tu jenom dva (třetí se staví), budete se muset přeplavit :)

Záliv
Záliv
Město
Město
Záliv
Záliv

Romantika Creeku

Creek (záliv) je kouzelný. Je to dělicí čára, kde tepe skutečné srdce Dubaie. Zde se stírá čas a budoucnost klouže k minulosti. Zcela nenásilně a vkusně. Pokud si budete chtít prohlédnout obě strany Dubaie (vřele doporučuji), sedněte na loďku a přeplavte se.

Plavba po Creeku je úžasný zážitek a navíc – máte pocit, že jste téměř jako v Hongkongu!

Pokud byste tady čekali supermoderní lodě jen proto, že jste v Dubai, zmýlíte se. Na Creeku nic takového nenajdete. Naopak. Tady na vás dýchnou staré časy :)

Záliv zřejmě přeplujete na abře – vodním taxi. Je to dřevěná protáhlá loďka sbitá z dlouhých trámů, dlouhá asi 8m, se vsazeným motorem. Místo je tu pro 20 cestujících, kteří sedí zády k sobě. Nemusíte se bát, že by na vás starobylá abra nevybyla. Kotví jich tu u břehu velké množství. Odrazí však, až se celá naplní. Což je za chvíli. O svezení je zájem.

Abry
Abry
Moře
Moře
Západ slunce
Západ slunce

Pozor při nastupování

K žádné z aber nevede nějaké molo. Nastupuje se přímo z kluzkých strmých schodů spadajících do moře. Podle toho, zda je příliv nebo odliv, jsou také části schodů zatopené nebo ne. Tudíž: schody jsou velmi kluzké! Je třeba zvolit odpovídající obuv. Dejte si pozor jak při nástupu na loďku, tak při výstupu. Mně samotné se málem podařilo utopit v moři střevíček ;-)

Plavba po Creeku

Je to jedna z nejromantičtějších a nejklidnějších činností, které v Dubai (Dubaji) můžete prožít. Doporučuji se plavit buď ráno a nebo večer, kdy jsou stíny už dlouhé a sluníčko tolik nepeče. O to budou vaše zážitky hezčí. Stačí jen sedět na loďce a 10 minut vychutnávat atmosféru kolem sebe. Tak dlouho totiž trvá, než po kamenných schodech zase vystoupíte na pevninu. Při plavbě vás budou míjet spousty dalších aber nebo dokonce o něco větší dřevěné koráby dhows. Tady si skutečně budete připadat jako v jiném světě a navíc – zažijete tu něco jiného než luxus, kterým jsou Emiráty prosyceny.

Creek
Creek
Město
Město
Creek
Creek

A nezapomeňte. Plavit po Creeku se můžete i v noci!

Noční město
Noční město

Deira

Deira je tou částí Dubaie (Dubaje), kde na vás dýchnou staré časy. Nejprve se to pro Dubai (Dubaj) zdá být netypické – zřejmě proto, že jste čekali něco jiného, ale za chvíli vás aroma koření a atmosféra arabských uliček zcela okouzlí.

Najdete zde ulice plné arabských kaváren, indických nebo arabských restaurací a malých obchůdků. Stojí tu i nejstarší hotely v Dubai (Dubaji) – Intercontinental a Sheraton.

Ulička
Ulička

Zlatý trh

Co si však v Deiře nenechte za žádnou cenu ujít, je Zlatý trh. Říká se, že je největší na světě! Trh je tvořen jedinou uličkou pod dřevěnou střechou, táhnoucí se až kamsi do dálky. Tísní se tu na sebe jeden obchůdek za druhým, abyste přes jejich skleněné výlohy mohli obdivovat co nejvíce zlatých šperků. Je to opravdu jedinečný zážitek, na který byste si měli udělat čas. Nabízí se tu snad všechno – bílé zlato, žluté zlato i trojbarevné, přičemž za to poslední zaplatíte nejvíc. Samozřejmě také rozhoduje váha a jemnost vypracování. Není dokonce ani žádným překvapením, když za výlohou uvidíte zlatou cihlu nebo prut! A protože jste v arabském světě, i tady platí smlouvat, smlouvat a smlouvat.

Ulička Zlatého trhu
Ulička Zlatého trhu
Prodejny
Prodejny

Trh s kořením, látkami a taškami

Jako všude v arabském světě, i tento trh má v Deiře své místo. Koření provází nezaměnitelné příjemné aroma a pohled na pytle plné bylinek. Stejně tak si zde můžete pořídit látky, kufry, tašky a další potřebné věci.

Prodejní ulička :)
Prodejní ulička :)
Ulička
Ulička
Prodej koření
Prodej koření

Bur Dubai a Jumeirah

Oproti Deiře je Bur Dubai moderní. Co je však nejdůležitější, teprve až na Bur Dubai navazuje městská část Jumeirah, kterou známe jako „novodobou Dubai“. Je zde nejkoncentrovanější množství mrakodrapů, nádherných a velice drahých hotelů, krásných obchodních center a špičkově udržovaných zahrad.

Nemůže vás překvapit, když v těchto místech běžně vidíte nablýskané limuzíny s neprůhlednými skly, vrtulníky přistávající na střeše Burj Al Arabu nebo flotilu luxusních aut hotelu Jumeirah Beach .

Mrakodrapy
Mrakodrapy
Dubajská dvojčata
Dubajská dvojčata
Mrakodrapy
Mrakodrapy

Dubaiské muzeum

Pokud zavítáte právě sem, dozvíte se něco o historii celého SAE. Muzeum je velice moderně zpracováno. A co je zajímavé, sídlí v nejstarší budově celé Dubaie (Dubaje)! Vystavili ji mezi lety 1787 až 1799. Jako muzeum začala sloužit až od roku 1970 a v dalších letech ji zrekonstruovali.

Hradby
Hradby
Brána
Brána
Hradby
Hradby

Když vejdete dovnitř, uvidíte voskové figuríny – lidské i zvířecí – v životní velikosti, které vás přímo provázejí celou výstavou. Ta je doplněna nahraným mluveným výkladem, zajímavým filmovým šotem a dokonce i obchodem.

Toto muzeum je ukázkou toho, že i historie může být podávána vkusně a nemusí nudit. Při prohlídce vás navíc provází příjemné vůně, a to právě ve chvíli, kdy vstoupíte do „umělého“ souku s kořením, který však působí jako zcela pravý! Snad nejzajímavější je část výstavy týkající se lovu perel , který byl pro SAE historicky velmi důležitý. Ocitnete se tu jakoby pod hladinou moře a díváte se, jak napodobeniny „lovců“ předvádějí své podmořské umění.

Postel
Postel
Figuríny
Figuríny

Výstavu v dubaiském muzeu vřele doporučuji. Už jen proto, že je zajímavé vidět, jaká muzea mají jinde. No a navíc tu můžete spatřit i první klimatizaci, která je pro SAE velmi typická :)

Model lodi
Model lodi
Model lodi 2
Model lodi 2

Co dalšího vidět ve městě?

Tak třeba zimní areál, ve kterém si i zde (v létě při 50°C) můžete sjíždět umělý zasněžený svah a ještě vám k tomu může sněžit :). To všechno najdete v Dubai (Dubaji). V SAE si prostě jednou řekli, že jim ke štěstí chybí ještě sníh. Takže proč si jej neudělat? Ale když už, tak pořádně. K tomu tedy ještě umělý svah, smrčky, led, vše pokryté notnou dávkou sněhu, plus sněhové vločky padající z umělé šedivé oblohy. Ani nepoznáte, že není pravá! Proto si s sebou nezapomeňte svou péřovou bundu, čepici, rukavice, snowboard nebo lyže. A pokud byste to přeci zapomněli, nevěšte hlavu. V zimním areálu je půjčovna veškerých věcí, které k zimním radovánkám potřebujete :).

V dálce hala umělého svahu
V dálce hala umělého svahu

To však není jediné, s čím se v Dubai setkáte. Na pořad dne patří dubaiské letiště jakožto jedno z největších letišť na světě , ty opravdu NEJ hotely (odkaz do sekce Bezesporu nejkrásnější hotely světa) a samozřejmě i stavby budoucnosti , které Emiráty proslavují už jen tím, že se uskutečňují. Nenechte si je proto ujít!

Jestliže byste rádi znali více informací, doporučuji koupit tištěného průvodce. Anebo se mrknout sem.

Dubai Marina 2km (nahrál: Pavlinka007)
Dubai Marina 2km
Jumeira Beach Park (nahrál: Pavlinka007)
Jumeira Beach Park
Mesita (nahrál: Pavlinka007)
Mesita
co je mozne videt na plazi (nahrál: Pavlinka007)
co je mozne videt na plazi
Ski Dubai (nahrál: Pavlinka007)
Ski Dubai
Dubai (nahrál: emiliana)
Dubai
v Dubai (nahrál: emiliana)
v Dubai
Dubai (nahrál: emiliana)
Dubai
Dubai Fountain (nahrál: Jirka)
Dubai Fountain
Dubai západ slunce (nahrál: Jirka)
Dubai západ slunce
Dubai západ slunce (nahrál: Jirka)
Dubai západ slunce
Dubai západ slunce (nahrál: Jirka)
Dubai západ slunce
Burj Al Arab (nahrál: Jirka)
Burj Al Arab

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud