A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Spojené arabské emiráty - Abu Dhabi - Průvodce

Zalesnění pouště Město Abu Dhabi Corniche Nákupní střediska

Pokusím se zde stručně shrnout největší zajímavosti tohoto emirátu a také to, nač si raději dávat pozor. Ale opět nebudu suplovat knižního průvodce, tam se s jistotou dozvíte mnohem víc. Pokud však zavítáte do Abu Dhabi, možná by vás zajímalo, že…

Pohled na město z Breakwater
Pohled na město z Breakwater

Abu Dhabi je největší a nejbohatší emirát

A také nejlidnatější. Nejvíc lidí žije v hlavním městě tohoto emirátu i celých SAE – tedy ve městě Abu Dhabi, na pobřeží Perského zálivu. Ale tato „nej“ neplatila vždy. Dříve (ještě před objevem ropy ), patřil tento emirát k těm nejchudším!

Velká přeměna

Emirát po objevu „černého zlata“ znenadání prošel absolutní proměnou. Z nejchudšího se stal nejbohatším a z beduínských stanů se staly mrakodrapy. Ovšem ne ze všech! Některé „přežily“ v poušti a jsou tam dodnes :). Však téměř většina populace tohoto emirátu žije v hlavním městě, které dramaticky roste. Zbytek je roztroušen v pár menších městech či v poušti.

V nových autech na igelitových potazích

Zdá se vám to zvláštní? Některým obyvatelům – a není jich málo, zřejmě ne. Změna z onoho „nejchudšího na nejbohatší“ je totiž řádně zaskočila. Takže dnes na denním pořádku můžete vidět Araby z Abu Dhabi, jak řídí nové luxusní auto a přitom na každé sedačce mají igelitové potahy přímo z výroby! A přitom vezměte, jaké horko v SAE panuje …

Východní a západní region

Emirát se dělí na východní a západní region, přičemž „hlavním městem“ toho východního je město Al Ain. Navíc k Emirátu náleží i množství malých ostrůvků roztroušených v moři. Ty však turismu ještě nejsou přístupné. Většinou je na nich prý vzácná fauna.

Zalesnění pouště

Vládci Abu Dhabi se nelíbí, že většinu povrchu Emirátu zabírá poušť, i když pro turisty krásná a nevšední, pořád jen poušť. Rozhodl se, že to změní. A protože v SAE je asi všechno možné, vydal pokyn a poušť se začala zalesňovat. Úspěšně! V poušti bylo vysázeno zhruba 20 milionů stromů, a to na více než 100 tisíci hektarech. No uznejte. Neměli bychom to od nich obkouknout taky?

*******====Město Abu Dhabi

Abu Dhabi je nejen hlavním městem emirátu Abu Dhabi, ale i hlavním městem celých SAE. Přesto dojem arabského města budí téměř jen zvýšenou koncentrací mešit. Těch je tu opravdu hodně.

Mešita
Mešita
Mešita v Abu Dhabi
Mešita v Abu Dhabi
Hamdan Street - Rušná ulice v Abu Dhabi
Hamdan Street - Rušná ulice v Abu Dhabi

Mešity a mešitky

Ty najdete asi všude. Nejčastěji mezi mrakodrapy, protože těch je Abu Dhabi plné. Skrývají se mezi betonovými panely a sklem a na první pohled je skoro přehlédnete. Proto doporučuji vyjet výtahem do posledního poschodí některých z mrakodrapů a podívat se na město z ptačí perspektivy.

Pohled na město
Pohled na město
Město zeshora
Město zeshora
Město
Město

Výhled na město

Skutečně pěkný výhled na město je z hotelu Hilton a někteří delegáti sem turisty pravidelně vodí. Pohledy odtud skutečně stojí za to. V jednom z vyšších pater Hiltonu je prosklená vyhlídková místnost. Ovšem jestli budete mít štěstí, dostanete se i výš, tedy přímo na střechu mrakodrapu. Stačí k tomu zkušený delegát. Ale jde to :).

Hotel Hilton
Hotel Hilton
Pohled shora z Hiltonu
Pohled shora z Hiltonu
Odlesk v okně
Odlesk v okně

Chcete postavit dálnici? Proč ne rovnou na moři?

Asi tak se rozhodoval šejk Abu Dhabi při svých plánech o stavbě dálnice, která by vedla pobřežní částí města, tzv. promenáda a silnice Corniche. Tento Emirát je sice největší ze všech sedmi, ale část moře byla přesto zasypána. Tím se velmi rozšířilo celé pobřeží a utvořilo se další místo pro stavební pozemky. No a samozřejmě zbrusu nová dálnice (viz foto).

Záliv
Záliv
Záliv 2
Záliv 2
Mrakodrap
Mrakodrap

Corniche

Corniche je nejznámější ulice ve městě. Je dlouhá asi 8 km a stále se rozrůstá! Je na ní však hezký pohled. Nad ostatními ulicemi vyniká množstvím zeleně a přilehlých zelených plácků s fontánkami, které ve vyprahlém SAE tvoří příjemnou scenérii. Na ulici Corniche stojí také hotel Hilton, z jehož střechy můžete obdivovat celé město.

Pohled do města
Pohled do města
Ulice ve městě
Ulice ve městě
Samé vysoké budovy
Samé vysoké budovy

Bílá pevnost

Anebo také Stará pevnost, byla postavena kolem roku 1793 a nachází se na plácku hned vedle Corniche, kousek od hotelu Hilton (na rohu ulic Khalid bin al-Walid Street a Sheikh Haman bin Mohammed Street). Dnes tu sídlí dokumentační historické centrum. A nebo se možná dozvíte, že je to Památník písemnictví :). Pokud jste v Abu Dhabi s průvodcem, je zde velká pravděpodobnost, že vás zavede právě sem. Vnitřek pevnosti sice neuvidíte – veřejnosti není zpřístupněn, ale zato můžete navštívit jednu ze zelených zahrad Abu Dhabi. Není to však žádná perla zahrad, nečekejte zázraky. V některých materiálech se uvádí, že v oné zahradě při troše štěstí spatříte na stromech volně žijící papoušky. Ale jestli ti tu někdy byli, tak už uletěli :). Žádní zde nejsou.

Bílá pevnost
Bílá pevnost
Pohled od Bílé pevnosti
Pohled od Bílé pevnosti

Pohled na celé pobřeží

Jestliže chcete přehlédnout velkou část pobřeží hlavního města SAE, měli byste se vypravit na poloostrov Breakwater. Nejenže odtud pořídíte výstižné fotografie, ale také se dostanete do oblasti moderních nákupních středisek a restaurací.

Pohled z Breakwateru 1
Pohled z Breakwateru 1
Pohled z Breakwateru 2
Pohled z Breakwateru 2
Pohled z Breakwateru 3
Pohled z Breakwateru 3

Nákupní střediska

Nákupních středisek je v Emirátu dost a dost. Ukázkou toho, jak jedno takové nákupní středisko vypadá, je Marina Mall stojící pod odlehčenou konstrukcí jakýchsi „stanů“ na poloostrově Breakwater. Obrovské i elegantní. Kdybyste čekali snad uspěchané Araby a Arabky, budete zklamáni. V celém středisku vládne klid a pohoda. Žádný chvat a shon jako u nás Evropanů. Místo toho pohodička, zurčení fontány a popíjení čajů… A co vás asi udiví, je to, že si zde bezplatně můžete napustit z nerezových nástěnných fontánek pitnou vodu. V jiných zemích, kde je pitná voda vzácná, byste museli za ni draze platit.

Nákupní středisko
Nákupní středisko
Kavárna
Kavárna
Obchody, obchody
Obchody, obchody

Jestliže byste rádi znali více informací, doporučuji koupit tištěného průvodce. Další možností je kouknout sem.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud